Arhivă pentru Martie, 2010

Integrala PYGMALION 3

Posted: Martie 30, 2010 by fansf in Uncategorized

Numarul 29

Cel mai superb roman citit de mine pina acum,nimic nu il egaleaza decit superbul Dune,aparea in romaneste cel mai tare autor de sf american,Numarul 1 in topul fanilor  science-fiction de peste ocean cu aceasta serie inegalabila ca maiestrie si imaginatie UPLIFT WAR. Daca vreo editura s-ar gindi sa publice aceasta serie integral si sa nu uitam ca toate cele trei carti au cistigat cele mai importante premii Nebula, Hugo si Locus plus noua serie care a facut furori The New Uplift,ar da cea mai tare lovitura pe piata romaneasca de carte.

Imaginati-va  seria Cintec de gheata si foc  a lui Martin transpusa pe plan galactic in care sunt implicate mai multe civilizatii extraterestre dar si citeva de pe planeta Pamint(sic!).

Numarul 30

Volumul doi din RAZBOIUL ELITELOR

Doua volume care se citesc pe nerasuflate! Cea mai magnifica aventura a imaginatiei! A nu se rata ever!

Numarul 31

Cel mai surprinzator roman al scriitorului -rege al sefeului romanesc-Liviu Radu- Optiunea ne prezinta in stilul lui caracteristic o neobisnuita aventura in adincurile psihicului extraterestru.

Numarul 32

Daca americanii il au pe Stephen King noi il avem pe Liviu Radu,astfel prin acest roman-Spaime- horror dar si tragi-comic Liviu ne propune o altfel de viziune asupra vietii.

Un roman care sigur o sa va incinte.

Numarul 33

Prin Doomsday Book aveam sa ma intilnesc prima data cu Connie Willis,scriitoarea talentata care a reusit sa cistige mai multe premii Hugo si Nebula.

In anul 1348 ciuma a decimat mai mult de doua treimi din populatia Europei,ce-ai face daca o fereastra s-ar deschide  spre trecut si te-ar arunca in acel an odios?!

Numarul 34-35

Cea mai ampla si exhaustiva  lucrare despre fenomenul sf,sunt mentionati toti autorii de science-fiction,fantasy si horror din lume. Cei doi autori ai cartii „Dictionar de Literatura S.F.”,Mihaela si Cristian Ionescu au facut un adevarat tur de forta iar acest dictionar nu trebuie sa lipseasca din biblioteca unui sefist respectabil.

Un dictionar mai mult decit necesar dar din pacate foarte greu de gasit din cauza tirajului mic.

numarul 36-din pacate si ultimul!

Din nou scriitoarea Connie Willis loveste!

Imaginatia creatoare a lui Connie ne conduce in lumea de celuloid acolo unde visele chiar si imposibile pot deveni realitate.

Pare un pic de potrivire dar ultima carte a editurii Pygmalion apare tot in traducerea lui Mihai Dan Pavelescu, la fel ca prima,in anul de gratie 2005.Dupa plecarea lui Mihai Dan Pavelescu la Nemira ,editura Pygmalion a mai supravietuit vreo doi ani dupa care a dat faliment.Cei doi soti Ofelia si Vlad Dercaci nu au mai fost de gasit iar la adresa indicata in carti rugind un prieten localnic din Ploiesti sa se deplaseze pina acolo mi-a spus ca  fiinteaza alta firma ; intrebind pe ici pe colo  despre editura nimeni nu isi mai aduce aminte de ea zici ca nici nu a fost!Pacat, mare pacat!

Daca supravietuia editura avea planuri mari urmind ca sa ne ofere titluri unul si unul, iata lista:

Fritz Leiber-The Wanderer

Nancy Kress-Beggars in Spain

Clifford Simack-City

C.J.Cherryh-Cyteen

Gordon Dixon-Dorsai

Gwayneth Jones-White Queen

Vonda McIntyre-Dreamsnake

Michael Swanwick-Station of Tide

Lois McMaster Bujold-Barrayar si Vor’s Game

Stephen Baxter-Voyage

Am spicuit o mare parte din ele(80%).Ce bine era daca apareau toate aceste carti!

posted by voicunike

Locus Award-SF Novel

Posted: Martie 26, 2010 by fansf in Uncategorized

1971
Winner
  Larry Niven-Ringworld I: Ringworld (Lumea Inelară) Teora (1997)
Roger Zelazny-Amber I: Nine Princes in Amber (Nouă Prinți din Amber) Olimp (1994), Tritonic (2005)
Wilson Tucker-The Year of the Quiet Sun
Hal Clement-Mesklinite III: Starlight
Robert Silverberg-Downward to the Earth
Robert Silverberg-Tower of Glass
Poul Anderson-Tau Zero
Joanna Russ-And Chaos Died
D.G. Compton-Chronocules
David Guy Compton-The Steel Crocodile
R.A.Lafferty-Fourth Mansions
Joanna Russ-And Chaos Died
Gordon Rupert Dickson-Childe Cycle IV: The Tactics of Mistake
Robert A. Heinlein-I Will Fear No Evil
Dean R. Koontz-Beastchild
Katherine Kurtz-Deryni I: Deryni Rising
Ron Goulart-Fragmented America I: After Things Fell Apart

1972
Winner
  Ursula K.LeGuin-The Lathe of Heaven
Philip Jose Farmer-Riverworld I: To Your Scattered Bodies Go (Lumea Fluviului:Înapoi la Trupurile Voastre Răzlețite) Nemira (1996,2007)
Philip Jose Farmer-Riverworld II: The Fabulous Riverboat (Vasul Miraculos) Nemira (1997,2006)
Robert Silverberg-A Time of Changes (Timp al Schimbărilor) Pygmalion (1995)
Robert Silverberg-The World Inside
Robert Silverberg-Son of Man
Robert Silverberg-The Second Trip
Roger Zelazny-Jack of Shadows
Anne McCaffrey-Dragonriders of Pern II: Dragonquest
Poul Anderson-The Byworlder
R.A. Lafferty-Arrive at Easterwine: The Autobiography of a Ktistec Machine
R.A. Lafferty-Devil Is Dead I: The Devil Is Dead
Lloyd Biggle Jr.-Cultural Survey I: The World Menders
Thomas Burnett Swann-Minotaur II: The Forest of Forever
Suzette Haden Elgin-Coyote Jones II: Furthest

1973
Winner
  Isaac Asimov-The Gods Themselves (Zeii Înșiși) Teora (1993)
Norman Spinrad-The Iron Dream (Visul de Fier) Nemira (1994)
John Brunner-The Sheep Look Up (Oile Privesc în Sus) Fahrenheit (1998)
Roger Zelazny-Amber II: The Guns of Avalon (Armele din Avalon) Tritonic (2006)
Robert Silverberg-Dying Inside
Robert Silverberg-The Book of Skulls
Poul Anderson-There Will Be Time
David Gerrold-When Harlie Was One
George Alec Effinger-What Entropy Means to Me
Clifford D. Simak-A Choice of Gods
James E. Gunn-The Listeners
Gene Wolfe-The Fifth Head of Cerberus
Gordon R. Dickson-The Pritcher Mass
Jack Vance-Durdane II: The Brave, Free Men
Harry Harrison-Tunnel Through the Deeps/A Transatlantic Tunnel, Hurrah!
Katherine Kurtz-Deryni II: Deryni Checkmate
Barry N. Malzberg-Beyond Apollo
Bob Shaw-Other Days, Other Eyes
David Gerrold-Yesterday’s Children I: Yesterday’s Children/Star Hunt
Andrew Jefferson V. Offutt-The Castle Keeps
Gordon Eklund-Beyond the Resurrection

1974
Winner
  Winner Arthur C.Clarke-Rama I: RendezVous with Rama (Rendez-Vous cu Rama) Multistar (1991), Lucman (2002)
Larry Niven-Protector (Protector) Teora (1997)
David Gerrold-The Man Who Folded Himself
Poul Anderson-The People of the Wind
Robert Heinlein-Heinlein’s Future History VII: Time Enough for Love-The Lives of Lazarus Long
Thomas Pynchon-Gravity’s Rainbow
Jack Vance- Alastor I: Trullion-Alastor 2262
Gordon R. Dickson-The Far Call
Roger Zelazny-To Die in Italbar
Roger Zelazny-Today We Choose Faces
Edmund Cooper-The Cloud Walker
George Alec Effinger-Relatives
Barry N. Malzberg-Herovit’s World
Sterling E. Lanier-Hiero I: Hiero’s Journey
John Boyd-The Doomsday Gene
 

1975
Winner
  Ursula K.LeGuin-Hainish V: The Dispossessed (Deposedații) Nemira (1995)
Christopher Priest-The Inverted World (Lumea Inversă) Nemira (2007)
Larry Niven & Jerry Pournelle-Moties I: The Mote in God’s Eye (Lumea Pay:Contactul;Înfruntarea) Teora (1999)
Joe Haldeman-Forever War I: The Forever War (Războiul Etern) Pygmalion (1999)
Philip K.Dick-Flow my Tears, the Policeman Said
Poul Anderson-Fire Time
Poul Anderson-Holger Danske II: A Midsummer Tempest
Poul Anderson-Flandry XI: A Knight of Ghosts and Shadows/Knight Flandry
T.J.Bass-The Godwhale
D.G. Compton-Katherine Mortenhoe I: The Continuous Katherine Mortenhoe/The Unsleeping Eye, Death Watch
James White-The Dream Millennium
Richard Cowper-The Twilight of Briareus
Edgar Pangborn-Post-Holocaust Stories III: The Company of Glory
Jack Vance-The Domains of Koryphon
Patricia Anne McKillip-The Forgotten Beasts of Eld
Thomas Burnett Swann-How Are the Mighty Fallen
John Brunner-Total Eclipse
Barry N. Malzberg-The Destruction of the Temple
Tak Hallus-Star Gate
Doris Piserchia-Star Rider
Evangeline Walton-Mobinogi I: Prince of Annwn
Suzy McKee Charnas-Holdfast I: Walk to the End of the World
Alan Dean Foster-Icerigger I: Icerigger

1976
Winner
  Joe Haldeman-Forever War I: The Forever War (Războiul Etern) Pygmalion (1999)
John Brunner-The Shockwave Rider (Călător pe Unda de Șoc) Domino (1997)
Robert Silverberg-The Stochastic Man (Omul Stocastic) Vremea (1997)
Roger Zelazny-Amber III: Sign of the Unicorn (Semnul Unicornului) Tritonic (2007)
Roger Zelazny-Doorways in the Sand
Alfred Bester-The Computer Connection/The Indian Giver
Larry Niven & Jerry Pournelle-Inferno I: Inferno
Katherine MacLean-The Missing Man
Marion Zimmer Bradley-Darkover IX: The Heritage of Hastur
Michael Bishop-A Funeral for the Eyes of Fire
Joanna Russ-The Female Man
Vonda N.McIntyre-The Exile Waiting
Tanith Lee- Birthgrave I: The Birthgrave
Samuel R.Delany-Dhalgren
Arthur C. Clarke-Imperial Earth
Cordwainer Smith-Norstrilia III: Norstrilia
Jack Vance-Big Planet II: Showboat World
Ray Nelson-Blake’s Progress
M.A. Foster-Ler I: The Warriors of Dawn
Gordon R. Dickson & Harry Harrison-The Lifeship/Lifeboat
Robert Shea & Robert Anton Wilson-Illuminatus!

1977
Winner
  Kate Wilhelm-Where Late the Sweet Birds Sang (Unde,Candva,Suave Păsări Cântătoare…) Pygmalion (1994)
Joe Haldeman-Mindbridge (Conexiunea Psi) Teora (1995)
Frederik Pohl-Man Plus (Proiectul Omul Plus) Pygmalion (2003)
Frank Herbert-Dune III: Children of Dune (Copiii Dunei) Nemira (2005)
Larry Niven-A World Out of Time (Lumea de Dincolo de Timp) Teora (1995)
Roger Zelanzy-Amber IV: The Hand of Oberon (Mâna lui Oberon) Tritonic (2007)
Larry Niven & Jerry Pournelle-Inferno I: Inferno
Samuel R. Delany-Triton
Robert Silverberg-Shadrach in the Furnace
Arthur C. Clarke-Imperial Earth
Ben Bova-Kinsman II: Millennium
C.J. Cherryh-Hanan Rebellion I: Brothers of Earth
Marion Zimmer Bradley-Darkover X: The Shattered Chain
Jack Vance-Gaen Reach II: Maske-Thaery
Algis Budrys-Michaelmas
Kate Wilhelm-The Clewiston Test
Anne McCaffrey-Harper Hall I: Dragonsong
Gordon R. Dickson- Dragon and the George I: The Dragon and the George
Pamela Sargent-Cloned Lives
Michael Moorcock-Dancers at the End of the Time III: The End of All Songs
Cecelia Holland-Floating Worlds
Chelsea Quinn Yarbro-Time of the Fourth Horseman

1978
Winner
  Frederik Pohl-Heechee I: Gateway (Poarta) Pygmalion (1996), Nemira (2008)
Gordon R.Dickson-Time Storm (Furtună de Timp) Nemira (1997)
Philip K. Dickson-A Scanner Darkly (Substanța M) Nemira (2007)
Frank Herbert-The Dosadi Experiment (Experimentul Dosadi) Baricada (1992)
Philip Jose Farmer-Riverworld III: The Dark Design (Lumea Fluviului III: Planul Misterios) Nemira (2006)
George Raymond Richard Martin-Dying of the Light
Larry Niven & Jerry Pournelle-Lucifer’s Hammer
Marion Zimmer Bradley-Darkover XI: The Forbidden Tower
Terry Gene Carr-Cirque
David Gerrold-Moonstar Odyssey
Gregory Benford-Galactic Center I: In the Ocean of Night
John Varley-Eight Worlds I: The Ophiuchi Hotline
Algis Budrys-Michaelmas
Anne McCaffrey- Harper Hall II: Dragonsinger
C.J. Cherryh-Hanan Rebellion II: Hunter of Worlds
Poul Anderson-Future History of Polesotechnic League V: Mirkheim
Clifford D. Simak-A Heritage of Stars
Jack L. Chalker- Well of Souls I: Midnight at the Well of Souls
James P. Hogan-Giants I: Inherit the Stars
Joe Haldeman-All My Sins Remembered
Ian Watson-The Martian Inca
Michael Bihop-Urban Nucleus I: A Little Knowledge
Gregory Benford & Gordon Eklund-If the Stars Are Gods

1979
Winner
  Vonda N.McIntyre-Dreamsnake
Roger Zelazny-Amber V: The Courts of Chaos (Curțile Haosului) Tritonic (2007)
Stephen King-The Stand (Apocalipsa) Nemira (2005)
Chelsea Quinn Yarbro-Saint-Germain I: Hotel Transylvania (Hotel Transilvania) Nemira (2005)
Ursula K. LeGuin-The Eye of the Heron (Ochiul Bâtlanului) Infotronic (1996)
Poul Anderson-Thr Avatar (Avatarul) Fahrenheit (1998)
Tom Reamy-Blind Voices
C.J.Cherryh-The Faded Star I: The Kesrith
C.J.Cherryh-The Faded Star II: The Shon’Jir
Anne McCaffrey-Dragonriders of Pern III: The White Dragon
James Tiptree Jr.-Up the Walls of the World
Ben Bova-Colony
Marion Zimmer Bradley & Paul Edwin Zimmer-Darkover XII: Stormqueen!
Gordon R. Dickson-The Far Call
Gardner Dozois-Strangers
Gregory Benford-Deeper Than the Darkness/The Stars in Shroud
Joan D. Vinge-Heaven Chronicles I: The Outcasts of Heaven’s Belt
Charles Sheffield-Proteus I: Sight of Proteus
Martha Randall-Journey
Michael Moorcock-Gloriana/Gloriana, or the Unfulfill’d Queen
Katherine Kurtz-Chamber of Chuldi II: Saint Chamber
Spider & Jeanne Robinson-Stardance I: Stardance
Marvin Kaye & Parke Godwin-Masters of Solitude I: The Masters of Solitude
Elizabeth Anne Lynn-A Different Light
Gore Vidal-Kalki

1980
Winner
  John Varley-Gaea I: Titan
Arthur C.Clarke-The Fountains of Paradise (Fântânile Paradisului) Multistar (1993)
Len Deighton-SS-GB: Nazi-Occupied Britain 1941 (SS-GB) Multistar (1993)
Norman Spinrad-A World Between (Între Două Lumi) Fahrenheit (1996)
Larry Niven-Ringworld II: The Ringworld Engineers (Inginerii Lumii Inelare) Teora (1997)
Charles Sheffield-The Web Between the Worlds (Pânza dintre Lumi) Lucman (2006)
Thomas Michael Disch-On Wings of Song
Frederik Pohl-Jem
C.J. Cherryh-The Faded Sun III: The Kutath
Spider & Jeanne Robinson-Stardance I: Stardance
Richard Cowper-White Bird of Kinship I: The Road to Corlay
Anne McCaffrey-Harper Hall III: Dragondrums
John Crowley-Engine Summer
Jack Vance-Demon Princes IV: The Face
Kate Wilhelm-Juniper Time
Michael Bishop-Transfigurations
Michael Bishop-Urban Nucleus II: Catacomb Years
Roger Zelazny-Roadmarks
Ben Bova-Kinsman I: Kinsman
Kevin O’Donnell Jr.-Mayflies
J.G. Ballard-The Unlimited Dream Company
Orson Scott Card-A Planet Called Treason/Treason
James P. Hogan-The Two Faces of Tomorrow
M.A. Foster-Ler III: The Day of the Klesh
Jerry Purnelle-Janissaries I: Janissaries

Posted by Liviu

LA MULTI ANI FLORIN!

Posted: Martie 26, 2010 by fansf in Uncategorized

Astazi,26 martie,  este o zi speciala,este ziua unui prieten extraordinar si  aniversarea unui om foarte exceptional,carismastic si plin de fervoarea vietii.

La celebrarea unei jumatati de secol ii urez din suflet si inima LA MUL TI ANI!

De vocatie scriitor cu o mina de maestru si profesionist ca medic,sau invers pentru ca este acelasi lucru,Sebastian A.Corn  despre el este vorba, s-a afirmat ca o voce unica in SF-eul romanesc reusind sa sparga granitele mainstreamului si sa unifice cele doua genuri lucru aproape imposibil,si sa ne incinte ochiul si inima cu scrierile lui.

A  debutat pe scena literaturii cu un roman absolut surprinzator aflat intre granitele literaturii sf si mainstream „Sa Ma Tai Cu Taisul Bisturiului Tau,Scrise Josephine”,un roman care trebuie neaparat citit. A „recidivat”  apoi si cu alte romane care au fost un deliciu pentru noi ca fani sf:

1.Aquarius-un roman ucronic si plin de savoare

2.2484 Quirinal Ave-o utopie care ar fi trebuit sa fie reala, un steampunk superb!

3.Cel Mai Inalt Turn Din  Baabylon-un roman mai mult decit recomandat ,realitatea virtuala se intretaie cu viata reala iar amestecul este coplesitor

4.Dune.Cartea Brundurilor-sub pseudonimul Patrick Herbert-cu putina prelucrare ar fi fost altfel, dealtfel este un roman bun

5.Imperiul Marelui Graaal-din surse neoficiale se pare ca ne vom bucura de o continuare.Un roman senzational care te tine cu sufletul la gura.

6.Vindecatorul-epopeea lui Krog,o carte care merita citita !

7.Adrenergic!- carte aparuta la editura MillenniumPress,editor fiind nimeni altul decit Horia Nicola Ursu care ne-a fagaduit pe viitor si alte carti scrise de acelasi mare om si scriitor SEBASTIAN A.CORN alias Florin Chirculescu.

Scriitor prolific si-a imprastiat multe nuvele si povestiri in paginile revistelor de gen -almanah Anticipatia, CPSFA ,revista Nautilus,Jurnalul SF etc.-povesti care impresioneaza prin forta si vitalitatea lor.Membru marcant al comunitatii sf si-a pus amprenta inconfundabila si in nou infiintata Societatea Romana de Science-Fiction si Fantasy unde activeaza de mai bine de un an de zile ca vicepresedinte al societatii.Alaturi de Danut Ungureanu la decernarea premiilor SRSFF.

LA MULTI ANI FLORIN! Multa sanatate si putere de munca si sa fii vesnic verde si ferice! Spor la gratar! Si sa fie distractie maxima!

Special pentru Costel

Posted: Martie 22, 2010 by fansf in Uncategorized

Desi este cu intirziere ii uram din suflet prietenului nostru bun COSTEL RANGU un calduros LA MULTI ANI! El este omul care aduce cartea aproape de inimile noastre ,cel care trudeste nestiut, sa ne trimita cartile de la NEMIRA pe care cu frenezie le comandam( si le citim) iar in momentul in care curierul sau postasul bate la usa si ne da vestea cea mare,a venit cartea atit de mult asteptata si dorita! ziua devine un teanc de fericire. Celebrarea a fost pe 21 martie si sper ca distractia a fost pe masura. Din nefericire avem prin Cititor sf doar o singura poza ,si asta „furata” anul trecut la Bookfest 2009

Costel este cel din stinga avind tricoul cu Pistolarul,bineinteles de la Nemira!

La multi ani Costel si sa ne trimiti intotdeauna cartile cit mai repede cu putinta!

Happy Birthday!

Nebula Award-Novel (Roman) Part II

Posted: Martie 19, 2010 by fansf in Uncategorized

1986

Winner  Orson Scott Card-Ender’s Game (Jocul lui Ender)  Nemira (1995,2005)

David Brin-The Postman (Poștașul)  Baricada (1993), Image (1999)

Brian Aldiss-Helliconia Winter (Helliconia Iarna) Dante (1996)

Tim Powers-Dinner at Deviant’s Palace (Palatul Mutantului) Baricada (1994)

Bruce Sterling-Schismatrix

Greg Bear-Blood Music

Barry Norman Malzberg-The Remaking of Sigmund Freud

1987

Winner  Orson Scott Card-Speaker for the Dead (Vorbitor în Numele Morților)  Nemira (1995,2005)

William Gibson-Count Zero (Contele Zero)  Fahrenheit (1999)

Margaret Atwood-The Handmaid’s Tale (Galaad 2195/Povestea Cameristei) Univers (1995), Leda (2006)

Gene Wolfe-Free Live Free

Leigh Kennedy-The Journal of Nicholas the American

James Morrow-This Is the Way the World Ends

1988

Winner  Pat Murhpy-The Falling Woman

David Brin-The Uplift War (Războiul Elitelor) Pygmalion (1998)

George Alec Effinger-When Gravity Fails

Greg Bear-The Forge of God

Gene Wolfe-Soldier of the Mist

Avram Davidson-Vergil in Averno

1989

Winner  Lois McMaster Bujold-Falling Free

Gene Wolfe-The Urth of the New Sun

Orson Scott Card-Red Prophet

William Gibson-Mona Lisa Overdrive

George Turner-Drowning Towers

Lewis Shiner-Deserted Cities of the Heart

Gregory Benford-Great Sky River

1990

Winner  Eliabeth Ann Scarborough-The Healer’s War

John Kessel-Good News from Outer Space (Vești Bune din Spațiul Extratersetru) Nemira (1997)

Orson Scott Card-Prentice Alvin

Poul Anderson-The Boat of a Million Years

Mike Resnick-Ivory

Jane Yolen-Sister Light, Sister Dark

1991

Winner  Ursula K. LeGuin-Tehanu:The Last Book of Earthsea

Dan Simmons-The Fall of Hyperion (Căderea lui Hyperion)  Nemira (2009)

Jane Yolen-White Jenna

Valerie Martin-Mary Reilly

James Morrow-Only Begotten Daughter

John Edward Stith-Redshift Rendezvous

1992

Winner  Michael Swanwick-Stations of the Tide

William Gibson & Bruce Sterling-The Difference Engine (Machina Diferențială) Nemira (1997)

Lois McMaster Bujold-Barrayar

Emma Bull-Bone Dance

John Barnes-Orbital Resonance

Pat Cadigan-Synners

 1993

Winner  Connie Willis-Doomsday Book (Doomsday Book)  Pygmalion (2002)

Vernor Vinge-A Fire Upon the Deep (Focul din Adânc)  Nemira (2009)

Maureen F.McHugh-China Mountain Zhang

John Barnes-A Million Open Doors

Jane Yolen-Briar Rose

Karen Joy Fowler-Sarah Canary

1994

Winner  Kim Stanley Robinson-Red Mars (Marte Roșu)  Nemira (1994,2006)

Gene Wolfe-Nightside the Long Sun (De Partea Întunecată a Soarelui Lung) Alexandria (2008)

Nancy Kress-Beggars in Spain

Kevin James Anderson & Doug Beason-Assemblers of Infinity

Algis Budrys-Hard Landing

1995

Winner  Greg Bear-Moving Mars

Kim Stanley Robinson-Green Mars (Marte Verde)  Nemira (1997,2006)

James Morrow-Towing Jehovah

Jonathan Lethem-Gun, with Occasional Music

Roger Zelazny-A Night in the Lonesome October

Octavia Estelle Butler-Parable of the Sower

Rachel Pollack-Temporary Agency

1996

Winner  Robert James Sawyer-The Terminal Experiment (Alegerea lui Hobson)  Nemira (2008)

John Barnes-Mother of Storms (Uraganele)  Nemira (1999)

Gene Wolfe-Calde of the Long Sun (Calde a Soarelui Lung) Alexandria (2010)

Walter Jon Williams-Metropolitan

Nancy Kress-Beggars and Choosers

Paul Tark-Celestis

1997

Winner  Nicola Griffith-Slow River (Râul Liniștit) Millennium Press (2005)

Neal Stephenson-The Diamond Age (Era de Diamant)  Image (1999)

Robert J. Sawyer-Starplex

Tim Powers-Expiration Date

Patricia Anne McKillip-Winter Rose

Nina Kiriki Hoffman-The Silent Strength of Stones

1998

Winner  Vonda N. McIntyre-The Moon And the Sun

George R.R. Martin-A Game of Thrones (Cântec de Gheață și Foc I: Urzeala Tronurilor) Nemira (2007)

Walter Jon Williams-City on Fire

Jack McDevitt-Ancient Shores

Connie Willis-Bellwether

Kate Elliott-King’s Dragon

Lois McMaster Bujold-Memory

1999

Winner  Joe Haldeman-Forever Peace (Pace Eternă)  Teora (1999)

Connie Willis-To Say Nothing of the Dog

Jack McDevitt-Moonfall

Harry Turtledove-How Few Remain

Martha Wells-The Death of the Necromancer

Catherine Asaro-The Last Hawk

2000

Winner  Octavia E. Butler-Parable of the Talents

Vernor Vinge-A Deepness in the Sky (Adâncurile Cerului) Nemira (2010)

George R.R. Martin-A Clash of Kings (Cântec de Gheață și Foc II: Încleștarea Regilor) Nemira (2008)

Ken MacLeod-The Cassini Division

Sean Stewart-Mockingbird

Maureen F. McHugh-Mission Child

2001

Winner  Greg Bear-Darwin’s Radio

Lois McMaster Bujold-A Civil Campaign

Kathleen Ann Goonan-Crescent City Rhapsody

Nalo Hopkinson-Midnight Robber

Charles de Lint-Forests of the Heart

Jack McDevitt-Infinity Beach

2002

Winner  Catherine Asaro-The Quantum Rose

George R.R.Martin-A Storm of Swords (Cântec de Gheață și Foc III:Iureșul Săbiilor)  Nemira (2009)

Tim Powers-Declare

Wil McCarthy-The Collapsium

Jeffrey Allan Carver-Eternity’s End

Geoffrey Alan Landis-Mars Crossing

Connie Willis-Passage

Patricia A. McKillip-The Tower at Stony Wood

2003

Winner  Neil Gaiman-American Gods (Zei Americani)  Tritonic (2005)

China Mieville-Perdido Street Station (Stația Pierzaniei)  Tritonic (2005)

Michael Swanwick-Bones of the Earth

Robert A. Maetzger-Picoverse

Ursula K. LeGuin-The Other Wind

Kelley Eskridge-Solitaire

2004

Winner  Elizabeth Moon-The Speed of Dark (Viteza Întunericului) Millennium Press (2008)

Lois McMaster Bujold-Diplomatic Immunity

Kathleen Ann Goonan-Light Music

Carol Emshwiller-The Mount

Jack McDevitt-Chindi

Nalo Hopkinson-The Salt Roads

2005

Winner  Lois McMaster Bujold-Paladin of Souls (Paladinul Sufletelor)  Tritonic (2009)

David Mitchell-Cloud Atlas (Atlasul Norilor) Humanitas (2008)

Cory Doctorow-Down and Out in the Magic Kingdom

Gene Wolfe-The Knight

Jack McDevitt-Omega

Sean Stewart-Perfect Circle

2006

Winner  Joe Haldeman-Camouflage (Camuflaj) Nemira (2007)

Geoff Ryman-Air (Aer) Tritonic (2006)

Susanna Clarke-Jonathan Strange & Mr. Norrell (Jonathan Strange & Mr. Norrell) Rao (2007)

Terry Pratchett-Going Postal

Jack McDevitt-Polaris

John C. Wright-Orphan of Chaos

2007

Winner  Jack McDevitt-Seeker (Exploratorul) Nemira (2008)

Jo Walton-Farthing

Ellen Kushner-The Privilege of the Sword

Richard Bowes-From the Files of the Time Rangers

Jeffrey Ford-The Girl in the Glass

Wil McCarthy-To Crush the Moon

2008

Winner  Michael Chabon-The Yiddish Policemen’s Union

Joe Haldeman-The Accidental Time Machine

Nalo Hopkinson-The New Moon’s Arms

Jack McDevitt-Odyssey

Tobias S. Buckell-Ragamuffin

2009

Winner  Ursula K. LeGuin-Powers

Jack McDevitt-Cauldron

Terry Pratchett-Making Money

Ian McDonald-Brasyl

Cory Doctorow-Little Brother

2010

China Mieville-The City & The City

Jeff Vandermeer-Finch

Cherie Priest-Boneshaker

Paolo Bacigalupi-The Windup Girl

Christopher Barzak-The Love We Share Without Knowing

Laura Anne Gilman-Flesh and Fire

Posted by Liviu

Integrala PYGMALION 3

Posted: Martie 18, 2010 by fansf in Uncategorized

Si iata-ne la inceput de serie noua in colectia Cyborg ,prioritatile au fost imbunatatite iar ca noutate era publicarea autorilor romani.Dar sa vedem ce bunatati aveam sa citim in anii  „negri” in care tilurile sf  scadeau drastic ca aparitii si numar.

Numarul 21

Prima intilnire cu un mare autor  si cu o carte extraordinara.Marele titan al sefeului mondial,Leiber, ar trebui publicat integral in romaneste.A se citi fara doar si poate!

Numarul 22

Un Benford stralucitor cu o carte mai mult decit sf.Ideile si conceptele sunt interesante.

Numarul 23

Invingatorul Catalin Ionescu a cistigat pariul cu literatura sf romaneasca cu un roman uluitor care incita spiritul.

Numarul 24

Trubadurul SF numarul 1 mondial-Vance-ne poarta printr-o multitudine de lumi care mai de care atragatoare si misterioase.Romanul de fata constituie o lectura placuta si atragatoare.

Numarul 25

Unul din romanele totem din sf,Heinlein a fost in viitor si s-a intors inapoi sa ne povesteasca cea mai tare aventura a omeniri printre stele.Super recomandata aceasta carte!

Numarul 26

Un vis(de fapt cel mai negru cosmar al romanilor) transpus literar pe cale sa devina realitate.Un Bugariu dezlantuit si un roman super!

Numarul 27

Radu Pavel Gheo a reusit prin acest roman sa puna pe hirtie in acest roman uluitor  toata poezia si fiorul ascuns al sefeului romanesc.Superb!

Numarul 28

Pohl da lovitura iar cu acest roman halucinant despre conditia umana,implicatiile si consecintele transformarii intr-o alta specie decit cea umana fac deliciul cartii.Un scriitor  si un roman care nu mai are nevoie de nici o recomandare.

va urma cea mai tare parte din integrala ,fiti pregatiti si tineti-va bine!

Nebula Award-Novel (Roman)

Posted: Martie 12, 2010 by fansf in Uncategorized
Etichete:

1966
Winner  Frank Herbert-Dune (Dune) Nemira (1991,2006), Adevărul (2009)
Philip K.Dick-The Three Stigmata of Palmer Eldritch (Cele Trei Stigmate ale lui Palmer Eldritch) Nemira (1996)
Philip K.Dick-Dr.Bloodmoney:or How We Got Along After the Bomb
Poul Anderson-The Star Fox
William Seward Burroughs-Nova Express
G.C.Edmondson-The Ship That Sailed the Time Stream
Avram Davidson-Rogue Dragon
Keith Laumer-A Plague of Demons
Thomas M.Disch-The Genocides
James White-The Escape Orbit
Theodore L.Thomas & Kate Wilhelm-The Clone
Clifford D.Simak-All Flesh Is Grass
1967
Winners  Daniel Keyes-Flowers for Algernon (Flori pentru Algernon) Humanitas (2003)
Samuel R.Delany-Babel-17
Robert Heinlein-The Moon Is a Harsh Mistress (Luna E o Doamnă Crudă) Vremea (1997)
1968
Winner  Samuel R.Delany-The Einstein Intersection (Intersecția Einstein) Pygmalion (1995)

Roger Zelazny-Lord of Light (Domn al Luminii/Lordul Luminii) Nemira (1995,2006)
Robert Silverberg-Thorns
Piers Anthony-Chthon
Hayden Howard-The Eskimo Invasion
1969
Winner  Alexei Panshin-Rites of Passage (Ritual de Trecere) Multistar (1993)

John Brunner-Stand on Zanzibar (Zanzibar) Nemira (1995,2007)
Philip K.Dick-Do Androids Dream of Electric Sheep? (Visează Androizii Oi Electrice?) Nemira (1991,2006)
Robert Silverberg-The Masks of Time
Joanna Russ-Picnic on Paradise
R.A.Lafferty-Past Master
James Blish-Black Easter:Or Faust Aleph-Null
1970
Winner  Ursula K.LeGuin-The Left Hand of Darkness (Mâna Stângă a Întunericului) Nemira (1994,2006)
John Brunner-The Jagged Orbit (Orbită Periculoasă) Lucman (2003)
Norman Spinrad-Bug Jack Barron (Bug Jack Barron) Adevărul (1993)
Kurt Vonnegut Jr.-Slaughterhouse Five (Abatorul Cinci) Univers (1983), Polirom (2003)
Roger Zelazny-Isle of the Dead
1971
Winner  Larry Niven-Ringworld (Lumea Inelară) Teora (1997)
Wilson Tucker-The Year of the Quiet Sun
Robert Silverberg-Tower of Glass
D.G.Compton-The Steel Crocodile
R.A.Lafferty-Fourth Mansions
Joanna Russ-And Chaos Died
1972
Winner  Robert Silverberg-A Time of Changes (Timp al Schimbărilor) Pygmalion (1995)
Ursula K.LeGuin-The Lathe of Heaven
Kate Wilhelm-Margaret and I
T.J.Bass-Half Past Human
R.A.Lafferty-The Devil Is Dead
Poul Anderson-The Byworlder
1973
Winner  Isaac Asimov-The Gods Themselves (Zeii Înșiși) Teora (1993)
John Brunner-The Sheep Look Up (Oile Privesc în Sus) Fahrenheit (1998)
Norman Spinrad-The Iron Dream (Visul de Fier) Nemira (1994)
Robert Silverberg-The Book of Skulls
Robert Silverberg-Dying Inside
David Gerrold-When Harlie Was One
George Alec Effinger-What Entropy Means to Me
1974
Winner  Arthur C.Clarke-Rendezvous with Rama (Rendezvous cu Rama) Multistar (1991), Lucman (2002)

Thomas Pynchon-Gravity’s Rainbow
Robert Heinlein-Time Enough for Love:The Lives of Lazarus Long
Poul Anderson-The People of the Wind
David Gerrold-The Man who Folded Himself
1975
Winner  Ursula K.LeGuin-The Dispossessed (Deposedații) Nemira (1995)
Philip K.Dick-Flow My Tears, the Pliceman Said
T.J.Bass-The Godwhale
Thomas M.Disch-334
1976
Winner  Joe Haldeman-The Forever War (Războiul Etern) Pygmalion (1999)
Larry Niven & Jerry Pournelle-The Mote in God’s Eye (Lumea Pay:Contactul;Înfruntarea) Teora (1998)
Robert Silverberg-The Stochastic Man (Omul Stocastic) Vremea (1997)
E.L.Doctorrow-Ragtime (Ragtime) Leda (2007)
Italo Calvino-Invisible Cities (Orașe Invizibile) Univers (1979)
Katherine MacLean-The Missing Man
Poul Anderson-A Midsummer Tempest
Marion Zimmer Bradley-The Heritage of Hastur
Barry N.Malzberg-Guernica Night
Michael Bishop-A Funeral for the Eyes of Time
Joanna Russ-The Female Man
Vonda N.McIntyre-The Exile Waiting
Tanith Lee-The Birthgrave
Ian Watson-The Embedding
Roger Zelazny-Doorways in the Sand
Samuel R.Delany-Dhalgren
Arthur Byron Cover-Autumn Angels
Alfred Bester-The Computer Connection/The Indian Giver
1977
Winner  Frederick Pohl-Man Plus (Proiectul Omul Plus) Pygmalion (2003)
Kate Wilhelm-Where Late the Sweet Birds Sang (…Unde, Cândva Suave Păsări Cântătoare) Pygmalion (1994)
Larry Niven & Jerry Pournelle-Inferno
Samuel R. Delany-Triton
Robert Silverberg-Shadrach in the Furnace
Martha Randall-Islands
1978
Winner  Frederick Pohl-Gateway (Poarta) Pygmalion (1995), Nemira (2008)

Gregory Benford-In the Ocean of Night
Terry Carr-Cirque
David Gerrold-Moonstar Odyssey
Richard Allen Lupoff-Sword of the Demon
1979
Winner  Vonda N. McIntyre-Dreamsnake
C.J. Cherryh-The Faded Sun:Kesrith
Gore Vidal-Kalki
Gardner Dozois-Strangers
Tom Reamy-Blind Voices
1980
Arthur C. Clarke-The Fountains of Paradise (Fântânile Paradisului) Multistar (1993)
Frederick Pohl-Jem
Kate Wilhelm-Juniper Time
John Varley-Titan
Richard Cowper-The Road to Corlay
Thomas Michael Disch-On Wings of Song
1981
Winner  Gregory Benford-Timescape (Natură Moartă cu Timp/Timperfect) Nemira (1995,2006)

Frederick Pohl-Beyond the Blue Event Horizon (Heechee II:Dincolo de Orizontul Alabastru) Nemira (2009)
Joan D.Vinge-The Snowqueen (Regina Zăpezilor) Pygmalion (1996)
Gene Wolfe-The Shadow of the Torturer (Umbra Torționarului) Leda (2009)
Walter S. Tevis-Mockingbird
Robert Stallman-The Orphan
1982
Winner  Gene Wolfe-The Claw of the Conciliator (Gheara Conciliatorului) Leda (2009)
John Crowley-Little, Big
Julian May-The Many-Colored Land
A.A. Attanasio-Radix
Russell Hoban-Ridley Walker
Suzy McKee Charnas-The Vampire Tapestry
1983
Winner  Michael Bishop-No Enemy But Time
Isaac Asimov-Foundation’s Edge (Marginea Fundației) Nemira (1995), Teora (2003)
Brian Wilson Adiss-Helliconia Spring (Helliconia Primăvara) Dante (1995)
Gene Wolfe-The Sword of the Lictor
Robert Heinlein-Friday
Philip K. Dick-The Transmigration of Timothy Archer
1984
Winner  David Brin-Startide Rising
Gene wolfe-The Citadel of the Autarch
Gregory Benford-Against Infinity
Jack Vance-Lyonesse
Norman Spinrad-The Void Captain’s Tale
Roberta Ann MacAvoy-Tea With the Black dragon
1985
Winner  William Gibson-Neuromancer (Neuromantul) Cristian (2000) ,Univers (2008)

Robert Heinlein-Job:A Comedy of Justice
Larry Niven-The Integral Trees
Kim Stanley Robinson-The Wild Shore
Lewis Shiner-Frontera
Jack Dann-The Man Who Melted

Posted by Liviu

Galileo versus Rao si Leda

Posted: Martie 11, 2010 by fansf in Uncategorized

Galileo este pe cale sa apara, nu ezitati sa faceti abonamente la binecunoscuta adresa http://www.millenniumpress.ro.Veti fi mai mult decit satisfacuti iar oferta este bestiala!

La editura RAO  a aparut un fantasy&sf  extrem de bine scris si care te acapareaza de la prima pagina ,veti fi mai mult decit incintati sa cititi cartea Tilul este incitant! Enjoy!

Si pentru ca mai este putin timp pina la aparitia carti lui Alfred Bester la editura Leda,Eddie ne propune o coperta noua ,voi ce parere aveti? versus coperta vecheLater edit: Stire calda si de ultima ora!

Iata coperta finala a cartii Destinatia Mea:SteleleAstept reactii si pareri.Cum vi-se pare coperta finala?

Astazi 9 martie sarbatorim cu fast si voie buna,cu 44 de pahare, asa cum ii sta bine unui barbat ziua noastra, ziua barbatilor.Fie ca suntem mai mult sau mai putin supusi dragelor noastre femei-de orice „coloratura”- astazi putem bea si ne distra. Pe linga berile care le putem bea va prezint citeva imagini de la un gratar FANSF.Apetisant nu?

Moa pregatind sosul!In fundal cineva cu un prosop de bucatarie!

Miam,miam!

Bebe preparind cartofi la disc!

LA MULTE ZILE BUNE!

Cu drag fanul sf number one Nicu va ureaza sa beti linistiti 44 de pahare!

We love you!

STIRI la cald si 8 Martie

Posted: Martie 8, 2010 by fansf in Uncategorized

Am bucuria sa va anunt ca de ieri echipa blogului FANSF  s-a mai inmultit cu inca un fan la fel de indragostit ca si noi de science-fiction,numele de „scena” este LIVIU2ALL.

Tot ieri a avut si prima iesire la rampa iar rezultatul il puteti citi pe blogul nostru.Sa ii uram succes si bine ai venit linga noi Liviu!

Tot ieri domnul Ciprian Dobra directorul editurii Alexandria mi-a confirmat ca dupa 15 martie vom avea cald si proaspat iesit de la tipar volumul 3 din seria Teramare.

Astazi dragul nostru prieten Horia Nicola Ursu a dat semnal verde la ABONAMENTE  la revista GALILEO,NU EZITATI !  OFERTA ESTE MAI MULT DECIT ATRAGATOARE!

Tot dragul nostru HNU a promis o serie de surprize care ne va bucura extrem de mult,se pare ca hibernarea i-a prins excelent! 😀

De la NEMIRA bate un vint de primavara cu multe, multe bunataturi in cosul de picnic,atit de multe incit bucuria mea este enorma, sunt sigur ca fiesta cartilor va fi una fara egal!

De la editura LEDA vine o tornada cu carti una si una,se pare ca domnul Dan Penescu vrea ca sa ne extazieze dar si sa ne tina in suspans un pic!

La editura Polirom vine via coastele Marii Negre plecind din Irlanda, Conan intr-o expeditie navalnica-Luptatorul De La Stonenhage de Mauro Raccasi.

Iar astazi este ZIUA FEMEILOR-8 MARTIE .LA MULTI ANI SI GINDURI BUNE! VA MULTUMIM CA EXISTATI,FARA VOI LUMEA AR FI ANOSTA! DELICATETEA SI GINGASIA VOASTRA ATINGE COARDA NOASTRA SENSIBILA ISCIND FRUMUSETEA  IUBIRII SI A VIETII.Din partea noastra va daruim un trandafir albastru virtualposted by voicunike