Nebula Award-Novel (Roman) Part II

Posted: Martie 19, 2010 by fansf in Uncategorized

1986

Winner  Orson Scott Card-Ender’s Game (Jocul lui Ender)  Nemira (1995,2005)

David Brin-The Postman (Poștașul)  Baricada (1993), Image (1999)

Brian Aldiss-Helliconia Winter (Helliconia Iarna) Dante (1996)

Tim Powers-Dinner at Deviant’s Palace (Palatul Mutantului) Baricada (1994)

Bruce Sterling-Schismatrix

Greg Bear-Blood Music

Barry Norman Malzberg-The Remaking of Sigmund Freud

1987

Winner  Orson Scott Card-Speaker for the Dead (Vorbitor în Numele Morților)  Nemira (1995,2005)

William Gibson-Count Zero (Contele Zero)  Fahrenheit (1999)

Margaret Atwood-The Handmaid’s Tale (Galaad 2195/Povestea Cameristei) Univers (1995), Leda (2006)

Gene Wolfe-Free Live Free

Leigh Kennedy-The Journal of Nicholas the American

James Morrow-This Is the Way the World Ends

1988

Winner  Pat Murhpy-The Falling Woman

David Brin-The Uplift War (Războiul Elitelor) Pygmalion (1998)

George Alec Effinger-When Gravity Fails

Greg Bear-The Forge of God

Gene Wolfe-Soldier of the Mist

Avram Davidson-Vergil in Averno

1989

Winner  Lois McMaster Bujold-Falling Free

Gene Wolfe-The Urth of the New Sun

Orson Scott Card-Red Prophet

William Gibson-Mona Lisa Overdrive

George Turner-Drowning Towers

Lewis Shiner-Deserted Cities of the Heart

Gregory Benford-Great Sky River

1990

Winner  Eliabeth Ann Scarborough-The Healer’s War

John Kessel-Good News from Outer Space (Vești Bune din Spațiul Extratersetru) Nemira (1997)

Orson Scott Card-Prentice Alvin

Poul Anderson-The Boat of a Million Years

Mike Resnick-Ivory

Jane Yolen-Sister Light, Sister Dark

1991

Winner  Ursula K. LeGuin-Tehanu:The Last Book of Earthsea

Dan Simmons-The Fall of Hyperion (Căderea lui Hyperion)  Nemira (2009)

Jane Yolen-White Jenna

Valerie Martin-Mary Reilly

James Morrow-Only Begotten Daughter

John Edward Stith-Redshift Rendezvous

1992

Winner  Michael Swanwick-Stations of the Tide

William Gibson & Bruce Sterling-The Difference Engine (Machina Diferențială) Nemira (1997)

Lois McMaster Bujold-Barrayar

Emma Bull-Bone Dance

John Barnes-Orbital Resonance

Pat Cadigan-Synners

 1993

Winner  Connie Willis-Doomsday Book (Doomsday Book)  Pygmalion (2002)

Vernor Vinge-A Fire Upon the Deep (Focul din Adânc)  Nemira (2009)

Maureen F.McHugh-China Mountain Zhang

John Barnes-A Million Open Doors

Jane Yolen-Briar Rose

Karen Joy Fowler-Sarah Canary

1994

Winner  Kim Stanley Robinson-Red Mars (Marte Roșu)  Nemira (1994,2006)

Gene Wolfe-Nightside the Long Sun (De Partea Întunecată a Soarelui Lung) Alexandria (2008)

Nancy Kress-Beggars in Spain

Kevin James Anderson & Doug Beason-Assemblers of Infinity

Algis Budrys-Hard Landing

1995

Winner  Greg Bear-Moving Mars

Kim Stanley Robinson-Green Mars (Marte Verde)  Nemira (1997,2006)

James Morrow-Towing Jehovah

Jonathan Lethem-Gun, with Occasional Music

Roger Zelazny-A Night in the Lonesome October

Octavia Estelle Butler-Parable of the Sower

Rachel Pollack-Temporary Agency

1996

Winner  Robert James Sawyer-The Terminal Experiment (Alegerea lui Hobson)  Nemira (2008)

John Barnes-Mother of Storms (Uraganele)  Nemira (1999)

Gene Wolfe-Calde of the Long Sun (Calde a Soarelui Lung) Alexandria (2010)

Walter Jon Williams-Metropolitan

Nancy Kress-Beggars and Choosers

Paul Tark-Celestis

1997

Winner  Nicola Griffith-Slow River (Râul Liniștit) Millennium Press (2005)

Neal Stephenson-The Diamond Age (Era de Diamant)  Image (1999)

Robert J. Sawyer-Starplex

Tim Powers-Expiration Date

Patricia Anne McKillip-Winter Rose

Nina Kiriki Hoffman-The Silent Strength of Stones

1998

Winner  Vonda N. McIntyre-The Moon And the Sun

George R.R. Martin-A Game of Thrones (Cântec de Gheață și Foc I: Urzeala Tronurilor) Nemira (2007)

Walter Jon Williams-City on Fire

Jack McDevitt-Ancient Shores

Connie Willis-Bellwether

Kate Elliott-King’s Dragon

Lois McMaster Bujold-Memory

1999

Winner  Joe Haldeman-Forever Peace (Pace Eternă)  Teora (1999)

Connie Willis-To Say Nothing of the Dog

Jack McDevitt-Moonfall

Harry Turtledove-How Few Remain

Martha Wells-The Death of the Necromancer

Catherine Asaro-The Last Hawk

2000

Winner  Octavia E. Butler-Parable of the Talents

Vernor Vinge-A Deepness in the Sky (Adâncurile Cerului) Nemira (2010)

George R.R. Martin-A Clash of Kings (Cântec de Gheață și Foc II: Încleștarea Regilor) Nemira (2008)

Ken MacLeod-The Cassini Division

Sean Stewart-Mockingbird

Maureen F. McHugh-Mission Child

2001

Winner  Greg Bear-Darwin’s Radio

Lois McMaster Bujold-A Civil Campaign

Kathleen Ann Goonan-Crescent City Rhapsody

Nalo Hopkinson-Midnight Robber

Charles de Lint-Forests of the Heart

Jack McDevitt-Infinity Beach

2002

Winner  Catherine Asaro-The Quantum Rose

George R.R.Martin-A Storm of Swords (Cântec de Gheață și Foc III:Iureșul Săbiilor)  Nemira (2009)

Tim Powers-Declare

Wil McCarthy-The Collapsium

Jeffrey Allan Carver-Eternity’s End

Geoffrey Alan Landis-Mars Crossing

Connie Willis-Passage

Patricia A. McKillip-The Tower at Stony Wood

2003

Winner  Neil Gaiman-American Gods (Zei Americani)  Tritonic (2005)

China Mieville-Perdido Street Station (Stația Pierzaniei)  Tritonic (2005)

Michael Swanwick-Bones of the Earth

Robert A. Maetzger-Picoverse

Ursula K. LeGuin-The Other Wind

Kelley Eskridge-Solitaire

2004

Winner  Elizabeth Moon-The Speed of Dark (Viteza Întunericului) Millennium Press (2008)

Lois McMaster Bujold-Diplomatic Immunity

Kathleen Ann Goonan-Light Music

Carol Emshwiller-The Mount

Jack McDevitt-Chindi

Nalo Hopkinson-The Salt Roads

2005

Winner  Lois McMaster Bujold-Paladin of Souls (Paladinul Sufletelor)  Tritonic (2009)

David Mitchell-Cloud Atlas (Atlasul Norilor) Humanitas (2008)

Cory Doctorow-Down and Out in the Magic Kingdom

Gene Wolfe-The Knight

Jack McDevitt-Omega

Sean Stewart-Perfect Circle

2006

Winner  Joe Haldeman-Camouflage (Camuflaj) Nemira (2007)

Geoff Ryman-Air (Aer) Tritonic (2006)

Susanna Clarke-Jonathan Strange & Mr. Norrell (Jonathan Strange & Mr. Norrell) Rao (2007)

Terry Pratchett-Going Postal

Jack McDevitt-Polaris

John C. Wright-Orphan of Chaos

2007

Winner  Jack McDevitt-Seeker (Exploratorul) Nemira (2008)

Jo Walton-Farthing

Ellen Kushner-The Privilege of the Sword

Richard Bowes-From the Files of the Time Rangers

Jeffrey Ford-The Girl in the Glass

Wil McCarthy-To Crush the Moon

2008

Winner  Michael Chabon-The Yiddish Policemen’s Union

Joe Haldeman-The Accidental Time Machine

Nalo Hopkinson-The New Moon’s Arms

Jack McDevitt-Odyssey

Tobias S. Buckell-Ragamuffin

2009

Winner  Ursula K. LeGuin-Powers

Jack McDevitt-Cauldron

Terry Pratchett-Making Money

Ian McDonald-Brasyl

Cory Doctorow-Little Brother

2010

China Mieville-The City & The City

Jeff Vandermeer-Finch

Cherie Priest-Boneshaker

Paolo Bacigalupi-The Windup Girl

Christopher Barzak-The Love We Share Without Knowing

Laura Anne Gilman-Flesh and Fire

Posted by Liviu

Anunțuri
Comentarii
  1. […] Difference Between Self-Publishing & Traditional Publishing — The Sojourner's PassportNebula Award-Novel (Roman) Part II « Blog-ul fanului science fictionvar […]

    Apreciază

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s