Locus Award-SF Novel (Part IV)

Posted: Aprilie 17, 2010 by fansf in Uncategorized

1999

Winner  Connie Willis-To Say Nothing of the Dog

Robert Charles Wilson-Darwinia

Robert Silverberg-The Alien Years

Bruce Sterling-Distraction

Jack Vance-Ports of Call I: Ports of Call

Poul Anderson-Strarfarers

Greg Bear-Dinosaur Summer

Sheri S. Tepper-Six Moon Dance

Nancy Kress-Maximum Light

Stephen Baxter-Moonseed

Lois McMaster Bujold-Miles Vorkosigan X: Komarr

Maureen F. McHugh-Mission Child

Linda Nagata-Vast

Paul J. McAuley-Confluence I: Child of the River

Alexande Jablokov-Deepdrive

Jonathan Lethem-Girl in the Landscape

Tad Williams-Otherland II: River of the Blue Fire

John Barnes-Million Open Doors II: Earth Made of Glass

Joan Slonczewski-The Children Star

Wil McCarthy-Bloom

K.W. Jeter-Noir

Jack McDevitt-Moonfall

Susan R. Matthews-Prisoner of Conscience

Ian McDonald-Kirinya

Ken MacLeod-Fall Revolution III: The Cassini Division

Melissa Scott-The Shapes of Their Hearts

2000

Winner  Neal Stephenson-Cryptonomicon

Vernor Vinge-Queng Ho I: A Deepness in the Sky (Adâncurile Cerului) Nemira (2010)

Orson Scott Card-Shadow Saga I: Ender’s Shadow (Saga Umbrelor I: Umbra lui Ender) Nemira (2006)

Greg Bear-Darwin I: Darwin’s Radio

Lois McMaster Bujold-Miles Vorkosigan XI: A Civil Campaign

Joe Haldeman-Forever War III: Forever Free

C.J. Cherryh-Foreigner 2 I: Precursor

Gene Wolfe-On Blue’s Waters

Peter F. Hamilton-Night’s Dawn III: The Naked God

Greg Egan-Teranesia

Ken MacLeod-Fall Revolution III: The Cassini Division

Gregory Benford-The Martian Race

Frank M. Robinson-Waiting

Stephen Baxter-Maniford I: Time

William Gibson-All Tomorrow’s Parties

Robert Charles Wilson-Bios

Frederik Pohl-Eschaton III: The Far Shore of Time

Norman Spinrad-Greenhouse Summer

John Barnes-Finity

Paul J. McAuley-Confluence II: Ancients of Days

Sean McMullen-Greatwinter I: Souls in the Great Machine

Sheri S. Tepper-Singer from the Sea

Christopher Priest-The Extremes

Suzy McKee Charnas-The Conqueror’s Child

Jamil Nasir-Tower of Dreams

2001

Winner  Ursula K. LeGuin-Hainish VIII: The Telling

Nancy Kress-Probability I: Probability Moon (Luna Probabilistică) Lucman (2003)

Gregory Benford-Eater

Bruce Sterling-Zeitgeist

Joe Haldeman-The Coming

Gene Wolfe-The Green’s Jungles

Ken MacLeod-Fall Revolution IV: The Sky Road

Iain M. Banks-Culture VII: Look to Windward

Stephen Baxter-Manifold II: Space

Nalo Hopkinson-Midnight Robber

Kathleen Ann Goonan-Crescent City Rhapsody

Wil McCarthy-The Collapsium

Robert Reed-Marrow I: Marrow

Brian Stableford-Emortals III: The Fountains of Youth

Poul Anderson-Genesis

Sheri S. Tepper-The Fresco

Paul J. McAuley-Confluence III: Shrine of Stars

Karl Schroeder-Ventus

John Barnes-Century Next Door III: Candle

James Alan Gardner-Hunted

Susan R. Matthews-Colony Fleet

Alastair Reynolds-Revelation Space

Melissa Scott-The Jazz

Sean McMullen-Greatwinter II: The Miocene Arrow

Rebecca Ore-Outlaw School

Geoffrey A. Landiss-Mars Crossing

Jamil Nasir-Distance Haze

David Weber-Ashes of Victory

Jack McDevitt-Infinity Beach

2002

Winner  Connie Willis-Pasage

Orson Scott Card-Shadow Saga II: Shadow of the Hegemon (Saga Umbrelor II: Umbra Hegemonului) Nemira (2007)

Nancy Kress-Probability II: Probability Sun (Soarele Probabilistic) Lucman (2004)

Robert Charles Wilson-The Chronolits

Gene Wolfe-Return to the Whorl

C.J. Cherryh-Foreigner 2 II: Defender

Ken MacLeod-Engines of Light I: Cosmonaut Keep

Maureen F. McHugh-Nekropolis

Alastair Reynolds-Chasm City

Stephen Baxter-Manifold III: Origin

Terry Bisson-The Pickup Artist

Richard Paul Russo-Ship of Fools

Jack Williamson-Terraforming Earth

John Clute-Appleseed

Paul J. McAuley-The Secret of Life

John Barnes-Million Open Doors III: The Merchant of Souls

Ken MacLeod-Engines of Light II: Dark Light

Tony Daniel-Metaplanetary

Pat Cadigan-Artificial Reality Division II: Dervish Is Digital

Jack Womack-Ambient VI: Going, Going, Gone

Linda Nagata-Limit of Vision

Brian Stableford-Emortals IV: The Cassandra Complex

Sean McMullen-Greatwinter III: Eyes of the Calculator

Peter Watts-Maelstrom

Jasper Fforde-The Eyre Affair

Candas Jane Dorsey-A Paradigm of Earth

Jack McDevitt-Engines of God II: Deepsix

Paul J. McAuley-Whole Wide World

Susan R. Matthews-Angel of Destruction

2003

Winner  Kim Stanley Robinson-The Years of Rice and Salt

M. John Harrison-Light I: Light (Lumina) Tritonic (2008)

Orson Scott Card-Shadow Saga III: Shadow Puppets (Saga Umbrelor III: Umbra Marionetelor) Nemira (2007)

Greg Egan-Schild’s Ladder (Scara lui Schild) Nemira (2007)

Nancy Kress-Probability III: Probability Space (Spațiul Probabilistic) Lucman (2004)

David Brin-Kil’n I: Kil’n People

Michael Swanwick-Bones of the Earth

Alastair Reynolds-Revelation Space III: Redemption Ark

Allen Steele-Coyote I: Coyote-A Novel of Interstellar Exploration

Jack McDevitt-Engines of God III: Chindi

Christopher Priest-The Separation

Carol Emshwiller-The Mount

Joe Haldeman-Guardian

Ken MacLeod-Engines of Light III: Engine City

Harry Turtledove-Ruled Britannia

Stephen Baxter-Evolution

Greg Bear-Vitals

Steven Barnes-Lion’s Blood: A Novel of Slavery and Freedom in an Alternate America

Patrick O’Leary-The Impossible Bird

John Barnes-Century Next Door IV: The Sky So Big and Black

Sheri S. Tepper-The Visitor

Kathleen Ann Goonan-Light Music

Lois McMaster Bujold-Miles Vorkosigan XII: Diplomatic Immunity

Karl Schroeder-Permanence

Walter Jon Williams-Dread Empire’s Fall I: The Praxis

Rudy Rucker-Spaceland

Brian Stableford-Emortals VI: The Omega Expedition

2004

Winner  Dan Simmons-Ilium I: Ilium (Ilion) Nemira (2008)

Elizabeth Moon-The Speed of Dark (Viteza Întunericului) Millennium Press (2009)

Charles Stross-Singularity Sky I: Singularity Sky (Spațiul Singularității) Tritonic (2009)

William Gibson-Pattern Recognition

Greg Bear-Darwin II: Darwin’s Children

Alastair Reynolds-Revelation Space IV: Absolution Gap

Jack McDevitt-Engines of God IV: Omega

Stephen Baxter-Destiny’s Children I: Coalescent

Robert Charles Wilson-Blind Lake

John C. Wright-Golden Age II: The Phoenix Exultant-Or, Dispossessed in Utopia+Golden Age III: The Golden Transcendence

Nancy Kress-Nothing Human

Justina robson-Natural History

Scott Westerfeld-Succession (The Risen Empire+The Killing of Worlds)

Liz Williams-The Poison Master

Robert Reed-Sister Alice

Jon Courtenay Grimwood-Arabesk III: Felaheen-The Third Arabesk

Linda Nagata-Memory

Rosemary Kirstein-Steerswomen III: The Lost Steersman

Neal Asher-Agent Cormac II: The Line of Polity

2005

Winner  Neal Stephenson-Baroque Cycle II: The confusion; Baroque Cycle III: The System of the World

Charles Stross-Singularity Sky II: Iron Sunrise (Răsărit de Fier) Tritonic (2009)

Kim Stanley Robinson-Capital Code I: Forty Signs of Rain (40 de Semne de Ploaie) Tritonic (2006)

Ken MacLeod-Newton’s Wake (Vânătorii de Fulgere) Tritonic (2006)

Geoff Ryman-Air (Aer) Tritonic (2006)

Joe Haldeman-Camouflage (Camuflaj) Nemira (2007)

David Mitchell-Cloud Atlas (Atlasul Norilor) Humanitas (2008)

Philip Roth-The Plot Against America (Complotul Împotriva Americii) Polirom (2006)

Bruce Sterling-The Zenith Angle (Zenit) Tritonic (?)

Cory Doctorow-Eastern Standard Tribe

Iain M. Banks-The Algebraist

Kage Baker-Company V: The Life of the World to Come

Ian McDonald-River of Gods

Robert A. Heinlein-For Us, The Living: A Comedy of Customs

Nancy Kress-Crossfire II: Crucible

Alastair Reynolds-Century Rain

Liz Williams-Banner of Souls

Stpehen Baxter-Destiny’s Children II; Exultant

Jon Courtenay Grimwood-Stamping Butterflies

Wil McCarthy-Lost in Transmission

Zoran Zivkovic-The Fourth Circle

Rudy Rucker-Frek and Elixir

Paul J. McAuley-White Devils

Paul Di Filippo-Spondulix

Matthew Hughes-Archonate III: Black Brillion

Rosemary Kirstein-Steerwomen IV: The Language of Power

Gwyneth Jones-Life

Karen Traviss-Wess’Har I: City of Pearl

Jack McDevitt-Alex Benedict II: Polaris

2006

Winner  Charles Stross-Accelerando

Dan Simmons-Ilium II: Olympos (Olympos) Nemira (2010)

Robert Charles Wilson-Spin I: Spin (Turbion) Nemira (2008)

Orson Scott Card-Shadow Saga IV: Shadow of the Giant (Saga Umbrelor IV: Umbra Uriașului) Nemira (2007)

Jack McDevitt-Alex Benedict III: Seeker (Exploratorul) Nemira (2008)

Kim Stanley Robinson-Capital Code II: Fifty Degrees Below (50 de Grade sub Zero) Tritonic (2008)

Kazuo Ishiguro-Never Let Me Go (Să Nu Mă Părăsești) Polirom (2006)

John Scalzi-Old Man’s War I: Old Man’s War (Războiul Bătrânilor) Millennium Press (2008)

Ken MacLeod-Learning the World

Joe Haldeman-Old Twentieth

John Varley-Mammoth

Alastair Reynolds-Pushing Ice

Stephen Baxter-Destiny’s Children III: Transcendent

Andreas Eschbach-The Carpet Makers

Karen Traviss-Wess’Har III: The World Before

Karl Schroeder-Lady of Mazes

Jon Courtenay Grimwood-9Tail Fox

Robert Reed-Marrow II: The Well of Stars

Justina Robson-Living Next Door to the God of Love

Richard Paul Russo-The Rosetta Codex

Wil McCarthy-To Crush the Moon

Damien Broderick-Godplayers I: Godplayers

Paul J. McAuley-Mind’s Eye

Paul Witcover-Tumbling After

2007

Winner  Vernor Vinge-Rainbows End

Cormac McCarthy-The Road (Drumul) Humanitas (2009)

M. John Harrison-Light II: Nova Swing (Nova Swing) Tritonic (2008)

Richard Calder-Babylon (Babilon) Tritonic (2008)

Charles Stross-Glasshouse

Charles Stross-Merchant Princes I: The Clan Corporate

Peter Watts-Blindsight

Elizabeth Bear-Carnival

Jo Walton-Warthing

Thomas Pynchon-Against the Day

Karl Schroeder-Virga I: Sun of Suns

Rudy Rucker-Mathematicians in Love

Michael Flynn-Eifelheim

Jon Courtenay Grimwood-End of the World Blues

Karen Traviss-Wess’Har IV: Matriarch

John Barnes-Million Open Doors IV: The Armies of Memory

Neal Asher-Agent Cormac IV: Polity Agent

Stephen Baxter-Time’s Tapestry I: Emperor

Justina Robson-Quantum Gravity I: Keeping It Real

John Scalzi-Old Man’s War II: The Ghost Brigades

John Scalzi-The Android’s Dream

Mary Rosenblum-Horizons

2008

Winner  Michael Chabon-The Yiddish Plicemen’s Union

Robert Charles Wilson-Spin II: Axis (Axa) Nemira (2010)

Charles Stross-Halting State

Ian McDonald-Brasyl

Joe Haldeman-The Accidental Time Machine

Richard Morgan-Black Man/Thirteen

Ken MacLeod-The Execution Channel

Jo Walton-Ha’penny

Kim Stanley Robinson-Capital Code III: Sixty Days and Counting

Elizabeth Bear-Undertow

Jay Lake-Clockworth Earth I: Mainspring

Karl Schroder-Virga I: Queen of Candesce

Kage Baker-Company VIII: The Sons of Heaven

Alastair Reynolds-Revelation Space V: The Prefect

Matt Ruff-Bad Monkeys

Susan Palwick-Shelter

Brian Aldiss-HARM

Kathleen Ann Goonan-In War Times

K.J. Parker-Engineer Trilogy (Devices and Desires+Evil for Evil+The Escapement)

John Scalzi-Old Man’s War III: The Last Colony

Stpehen Baxter-Time’s Tapestry II: Conqueror

Mark Budz-Till Human Voices Wake Us

2009

Winner  Neal Stephenson-Anathem

Iain M. Banks-Culture VIII: Matter

Greg Bear-City at the End of Time

Charles Stross-Saturn’s Children

Joe Haldeman-Marsbound I: Marsbound

Jo Walton-Half a Crown

Greg Egan-Incandescence

John Varley-Rolling Thunder

Walter Jon Williams-Implied Spaces

Alastair Reynolds-House of Suns

Paul J. McAuley-The Quiet War

Michael Flynn-The January Dancer

Jay Lake-Clockwork Earth II: Escapement

Karl Schroeder-Virga III: Pirate Sun

Stephen Baxter-Flood I: Flood

Stephen Baxter-Time’s Tapestry IV: Weaver

Ken MacLeod-The Night Sessions

Ian R. MacLeod-Song of Time

K.J. Parker-The Company

Posted by Liviu

Anunțuri

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s